Ehdota Nuoren tutkijan palkinnon saajaa 13.8.2021 mennessä!

Nuoren tutkijan palkinto myönnetään taitavalle tutkijalle. Palkinnonsaajaa voivat ehdottaa seuran jäsenet.

Nuoren tutkijan palkinto myönnetään itsenäisen tutkimuskykynsä osoittaneelle etevälle lääketieteen tutkijalle, joka ei vielä ole täyttänyt 38 vuotta. Palkinnon suuruus on 10 000 € ja se jaetaan seuran vuosipäivän symposiumissa 19.11.2021.

Ehdotuksen tekeminen

Duodecim-seuran jäsenet voivat ehdottaa palkinnon saajaa. Liitä mukaan ehdokkaan henkilötiedot, lyhyt curriculum vitae sekä perustelut. Ehdotus on voimassa kolme vuotta. Lähetä perusteltu ehdotus 13.8.2021 mennessä osoitteeseen jasenpalvelut@duodecim.fi tai seuran toimistoon, PL 713 (Kalevankatu 11 A), 00101 Helsinki.

Palkinnon saajan valitsee Duodecim-seuran hallitus Suomen Lääketieteen Säätiön stipendivaliokunnan tekemän ehdotuksen pohjalta.

Tutustu palkinnon sääntöihin »
Katso edelliset palkinnonsaajat »

Lisätietoja: Tiina Virasjoki, tiina.virasjoki@duodecim.fi