
Tule kuulemaan ja keskustelemaan aivo- ja mielenterveyden nykytilasta Suomessa!
Duodecim ja Suomen Akatemia järjestävät konsensusseminaarin aiheesta Aivot ja mieli – terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen Helsingissä 3. maaliskuuta. Tavoitteena on nostaa aivot ja mieli 2020-luvun pääteemaksi terveyden edistämisessä.
– Aivojen ja mielen suhde terveyden edistämisessä ja sairauksien ehkäisyssä ansaitsee nyt kriittisesti arvioidun tieteellisen näytön yhteenvedon, toteaa Duodecimin asettaman konsensusohjausryhmän puheenjohtaja, psykiatrian professori Jyrki Korkeila.
Aivot ja mieli ovat kytköksissä toisiinsa monin eri tavoin. Aivojen terveyttä ja mielen terveyttä edistetään hyvin samoin keinoin, joita ovat esimerkiksi liikunta, terveellinen ravinto ja riittävä uni.
Konsensus 2020 -seminaarissa nostetaan esiin aivoja ja mieltä yhdistävät piirteet. Lääketieteen tutkimuksessakin nämä ulottuvuudet lähestyvät toisiaan. Työryhmien monipuolisella asiantuntemuksella halutaan varmistaa myös erityispiirteiden huomioon ottaminen.
– Konsensus-seminaarin loppukeskustelussa on vielä mahdollisuus vaikuttaa lausuman sisältöön. Silloin on hyvä tulla paikalle ja esittää omia näkemyksiään siitä, mitä aivojen ja mielen terveydessä tulisi ottaa huomioon. Meillä on yhteiskunnassa vielä paljon kehittämistarpeita, Jyrki Korkeila toteaa.
Konsensus 2020: Aivot ja mieli – terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen, ti 3.3.2020 klo 12, Kansallismuseo.
Tutustu seminaarin ohjelmaan ja varaa paikkasi nyt »