Tuhat askelta päivässä parantaa leikkauspotilaan ennustetta

Tuhat askelta päivässä parantaa leikkauspotilaan ennustetta

Uutiset
01.06.2026
Uutispalvelu Duodecim
Uutispalvelu Duodecim

Leikkauksen jälkeen fyysisesti aktiiviset ja enemmän askelia ottavat näyttäisivät säästyvän komplikaatioilta ja lisähoidoilta muita leikkauspotilaita todennäköisemmin. He pääsevät myös kotiin sairaalasta hieman nopeammin.

Tiedot käyvät ilmi Journal of the American College of Surgeons -lehden julkaisemasta tutkimuksesta, jossa hieman alle 2 000 leikkauspotilasta kantoi aktiivisuusmittareita. Potilaiden toimenpiteet edellyttivät vuodeosastohoitoa.

Tulosten perusteella potilaiden ennuste oli tasaisesti sitä parempi mitä aktiivisemmin he alkoivat liikkua leikkausta seuraavana päivänä. Jokaista tuhatta otettua askelta kohden potilaan komplikaatioriski pienentyi 18 prosenttia ja he tarvitsivat uudelleen sairaalahoitoa 16 prosenttia epätodennäköisemmin. Lisäksi heidän sairaalahoitojaksonsa olivat keskimäärin 6 prosenttia lyhempiä.

Osa tuloksista voi yksinkertaisesti selittyä sillä, että paremmin voivat potilaat liikkuvat enemmän, mutta tutkijat pitävät havaintojaan niin selvinä, ettei askelmäärä todennäköisesti ole vain merkki muutenkin hyväkuntoisesta potilaasta.

Tulokset on hyvä varmistaa lisätutkimuksissa, mutta ne vahvistavat näyttöä fyysisen aktiivisuuden ja leikkauspotilaiden paremman ennusteen yhteydestä. Aiemmissa tutkimuksissa myös hyvä fyysinen aktiivisuus ennen leikkausta on yhdistetty pienempään komplikaatioriskiin.

Uutispalvelu Duodecim

(Journal of the American College of Surgeons 2026;DOI:10.1097/XCS.0000000000001857)

https://doi.org/10.1097/XCS.0000000000001857

Artikkelin tunnus: uux30215
www.terveyskirjasto.fi/uux30215