Suuhun annettu sokeriliuos lievittää tehokkaasti vastasyntyneen kipuja esimerkiksi verinäytettä otettaessa. Havainto on tervetullut, sillä etenkin ennenaikaisena syntyneille tehdään usein kivuliaita toimenpiteitä ensimmäisen elinvuoden aikana.
Sokeriliuosta on käytetty pitkään vauvojen kivunlievityksessä, mutta näyttö sen tehosta eri toimenpiteiden yhteydessä on ollut paikoin vähäistä. Nyt julkaistut tulokset perustuvat kansainvälisen Cochrane-tutkijaverkoston tekemään tutkimuskatsaukseen, jossa analysoitiin 29 kliinisen tutkimuksen aineistot, jotka koostuivat 2 700 vastasyntyneen tiedoista. Vauvoilta otettiin verinäyte laskimosta.
Analyysin perusteella sokeriliuos lievitti vauvan kipuja pistoksen yhteydessä paremmin kuin tavanomainen hoito tai lumehoitona käytetty vesitilkkanen. Joissain tapauksissa sokeriin liitetty kivunlievitys oli tehokkaampaa, jos vauvalle annettiin samaan aikaan tutti tai muuta imettävää.
Sokeriliuos ei kuitenkaan ollut parempi kuin ihokontakti ja sylissä pitäminen, tulokset osoittivat. Sylihoidon on aiemminkin osoitettu vähentävän vauvan kipuja toimenpiteiden yhteydessä.
Katsauksen tulokset vahvistavat näyttöä sokeriliuoksen sopivuudesta vastasyntyneiden kivunlievitykseen. Tutkijat kuitenkin korostavat, että sokeriliuosta ei pidä käyttää esimerkiksi itkevän vauvan toistuvaan rauhoittamiseen ja kivunlievityksessäkin sitä käytetään vain pieninä annoksina ja hetkellisesti.
Uutispalvelu Duodecim
(Cochrane Database of Systematic Reviews 2026;DOI:10.1002/14651858.CD015221.pub2)
https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD015221.pub2/full