Lievää uniapneaa potevien lasten verenpainelukemat voivat laskea kita- ja nielurisaleikkauksen jälkeen, tuore tutkimus osoittaa. Erityisesti tämä havaitaan lihavilla ja ylipainoisilla lapsilla.
Tutkimukseen osallistui 460 keskimäärin kuusivuotiasta lasta, jotka kuorsasivat ja sairastivat lievää uniapneaa. Lapsista puolet satunnaistettiin kita- ja nielurisaleikkaukseen ja puolet verrokkiryhmään, minkä jälkeen heitä seurattiin vuoden ajan.
Kita- ja nielurisaleikkauksen läpikäyneiden systolinen ja diastolinen verenpaine laskivat seurannan aikana, mutta verrokkiryhmäläisten lukemat puolestaan nousivat. Yhteys nähtiin etenkin lapsilla, jotka olivat lihavia tai ylipainoisia tutkimuksen alkaessa.
Tutkimukseen osallistuneiden lasten verenpaineet olivat pääsääntöisesti normaalilukemissa tutkimuksen alkaessa, mutta havaittu verenpaineen lasku on silti tervetullut muutos. Verenpaineen hillitseminen lapsuudessa voi pienentää muun muassa sydän- ja verisuonitautien riskiä myöhemmin elämässä.
Tulokset julkaistiin lääketieteellisessä JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery -lehdessä.
Nukkuessa uniapnean tyypillisiä oireita ovat kuorsaus, unenaikaiset hengityskatkot, herääminen tukehtumisen tunteeseen ja huonolaatuinen uni. Myös muun muassa päiväväsymys, keskittymisvaikeudet ja mielialahäiriöt ovat yleisiä.
Usein oireet vähentyvät laihduttamalla, mutta monia hoidetaan myös CPAP-ylipainehengityslaitteella. Etenkin hoitamattomana uniapnea voi suurentaa muun muassa sydänoireiden ja tyypin 2 diabeteksen riskiä.
Uutispalvelu Duodecim
(JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery 2025;151:957–966)