Esidiabetes eli varsinaista diabetesta lievempi glukoosiaineenvaihdunnan häiriö on hyvin yleinen ympäri maailmaa. Tuoreen selvityksen perusteella esidiabetes tulee myös yleistymään lähivuosikymmeninä.
Diabetes Care -lehdessä julkaistut tulokset perustuvat 93 laadukkaan tutkimuksen aineistoihin. Esidiabeteksella tarkoitettiin huonontunutta glukoosin sietoa tai huonontunutta paastoglukoosia.
Vuonna 2021 glukoosin sieto oli heikentynyt yli 460 miljoonalla ihmisellä, ja jos kehitys jatkuu samanlaisena, heidän määränsä tulee nousemaan lähes 640 miljoonaan vuoteen 2045 mennessä. Paastoglukoosi oli puolestaan huono noin 300 miljoonalla ihmisellä ja luvun oletetaan olevan 415 miljoonaa vuonna 2045.
Esidiabetes on yleisintä varakkaissa maissa, mutta lähivuosikymmeninä tapaukset tulevat yleistymään etenkin köyhemmissä maissa, tutkijat kirjoittavat. Ilman elämäntapamuutoksia ja hoitoa esidiabetes etenee usein varsinaiseksi tyypin 2 diabetekseksi.
Uutispalvelu Duodecim
(Diabetes Care 2023;46:1388–1394)