Kortikosteroidipistosten määrä ennen tenniskyynärpään leikkausta ei vaikuta lopputulokseen

Kortikosteroidipistosten määrä ennen tenniskyynärpään leikkausta ei vaikuta lopputulokseen

Uutiset
7.7.2023
Uutispalvelu Duodecim
Uutispalvelu Duodecim

Tenniskyynärpään leikkaustulokset eivät muutu suuntaan tai toiseen, vaikka potilas olisi saanut useita kortikosteroidipistoksia aikaisemmin. Suurin osa tenniskyynärpäistä paranee ajan kanssa ilman leikkausta, mutta noin 4–11 prosenttia potilaista tarvitsee leikkauksen.

Tiedot käyvät ilmi American Journal of Sports Medicine -lehden julkaisemasta tutkimuksesta, jossa tarkasteltiin 99 leikkauksella hoidettua tenniskyynärpääpotilasta.

Potilaat olivat saaneet 1–15 kortikosteroidipistosta (keskimäärin 5) leikkausta edeltävien vuosien aikana, mutta analyysin perusteella pistosten lukumäärä ei vaikuttanut siihen, miten hyvin potilaan oireet paranivat leikkauksen jälkeen. Potilaita seurattiin runsaat kolme vuotta.

Kortikosteroidipistosten hyödyt on kyseenalaistettu tutkimuksissa muutenkin. Nykytiedon valossa pistoksena annettu kortisonihoito saattaa lievittää kipuja, mutta pitkän aikavälin hoitotulokset ovat jopa huonompia kuin ilman kortisonia hoidettuna.

Tutkimus julkaistiin American Journal of Sports Medicine -lehdessä.

Tenniskyynärpäällä tarkoitetaan olkaluun nivelnastaan kiinnittyvien jänteiden rasituksesta johtuvaa kiputilaa. Hoidossa tärkeintä on rasituksen välttäminen. Apua on myös paikallisista tulehduskipulääkevoiteista ja rasittuneiden jänteiden asteittaisista venytysharjoituksista

Uutispalvelu Duodecim

(American Journal of Sports Medicine 2023;DOI:10.1177/03635465231166397)

https://doi.org/10.1177/03635465231166397

Artikkelin tunnus: uux27509
www.terveyskirjasto.fi/uux27509