Polven eturistisiteen repeämä on yleinen vamma esimerkiksi jalkapalloa tai salibandya pelaavilla. Sitä hoidetaan fysioterapialla ja leikkauksella, mutta tuoreen tutkimuksen perusteella leikkaus on näistä vaihtoehdoista parempi ainakin potilaille, joiden vaiva ei ole akuutti ja jotka kärsivät toistuvista polvivaivoista.
Osana tutkimusta 316 potilasta satunnaistettiin joko polvileikkaukseen tai fysioterapiaan, minkä jälkeen heitä seurattiin 18 kuukauden ajan.
Kun potilaiden oireita selvitettiin seurannan lopussa, leikkausryhmäläisten polven toimintakyky oli parantunut selvästi enemmän kuin fysioterapiaryhmäläisten. Lisäksi 40 prosenttia fysioterapiaryhmästä oli ohjattu polvileikkaukseen seurannan aikana oireilun vuoksi.
Brittitutkijoiden tulokset viittaavat vahvasti siihen, että polven eturistisiteen repeämän leikkaushoito on fysioterapiaa tehokkaampi, mutta tulokset olisi hyvä varmistaa myös muissa potilasryhmissä ja suuremmissa tutkimuksissa.
Tulokset julkaistiin Lancet-lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
(Lancet 2022;400:605–615)
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(22)01424-6/fulltext