Vaikuttamistaidot ovat olennainen osa jokaisen lääkärin työtä, olipa sitten kyseessä potilaan kohtaaminen, asiantuntijan puheenvuoro, osastopalaverin pitäminen tai muu tavoitteellinen vuorovaikutustilanne. Oman asiantuntijuuden lisäksi tulee osata esittää asiansa ymmärrettävästi ja perustella taitavasti.
Kurssin tavoitteena on antaa osallistujille eväitä kehittää omia vaikuttamistaitoja sekä löytää luonteva, persoonallinen ja vakuuttava tapa esiintyä.
Lääkärit, jotka haluavat harjaantua vaikuttamistaidoissaan ja löytää itselleen luontevan ja vakuuttavan tavan esiintyä.
Katso video: Kurssin kouluttaja, teatteripedagogi ja puheviestinnän opettaja Essi Aulanko antaa kolme vinkkiä hyvään esiintymiseen.
klo 9.00-17.00
Jännitys hyötykäyttöön!
Saako ammattilainen jännittää? – Entäs jos ei jännitä!?
Luonteva ja mielenkiintoa herättävä esiintyminen
Valmistellut esitykset. Video
Onnistumisen kulmakivet
Esityksen kriittisimmät hetket: aloitus ja lopetus Minussako karismaa?
Osaanko vaikuttaa?
Paras havainnollistaja: ihminen itse
AV-välineiden järkevä ja asiaa valaiseva käyttö
Palaute ja sen hyödyntäminen
Valmisteltujen esitysten katselu videolta: henkilökohtainen palaute
Tehokas viestiminen
Miten saada sanoma perille -molenpiin suuntiin?
Mitä sanon; sanallinen viestintä
Miten sanon; sanaton viestintä
Ilmaisun luotettavuus: ovatko sanani sopusoinnussa olemukseni kanssa
380 € sisältää opetuksen lisäksi materiaalin, kahvin ja lounaan
28.2.2020 klo 9.00–17.00, Kalevankatu 11 A, Helsinki
Ilmoittaudu viimeistään 13.2.2020>>
Haetaan: Hallinnollinen koulutus kaikille aloille (6), Terveydenhuolto (6)
HUOM. Helsingin lääketieteellisen tiedekunnan teoreettisen kurssimuotoisen koulutuksen hallintajärjestelmää (KOPI) uusitaan parhaillaan. Tämän vuoksi tiedekunnan hyväksymän todistuksen saaminen saattaa viivästyä. Lisätietoja uudistuksesta tiedekunnan sivuilta>>
Teatteripedagogi, puheviestinnän opettaja
Lääkäriarkeen on tullut vuosien saatossa yhä enemmän tehtäviä, jotka ovat muuta kuin perinteistä potilaiden hoitoa. Erilaiset esiintymistilanteet, neuvottelut ja esittelyt sekä kokousten ja tilaisuuksien johtaminen ovat tulleet jäädäkseen varsinaisen lääkärintyön rinnalle. Näiden taitojen kartuttamisen ja kehittämisen ohjaaminen on ollut jo seitsemän vuoden ajan suuri ammatillisen kiinnostuksen kohde. Hyvät vaikuttamisen ja kommunikoinnin taidot tekevät työstä vähemmän kuormittavaa lääkärille itselleen ja samalla taidoista hyötyvät kaikki, joihin pyrkii vaikuttamaan. Olen 43-vuotias kahden teinitytön äiti, joten kouluttaja itsekin pääsee päivittäin kokeilemaan omia oppejaan vaihtelevin tuloksin.
etunimi.sukunimi@duodecim.fi
Pidätämme oikeuden koulutuksen peruuttamiseen mm. vähäisen osanottajamäärän vuoksi sekä mahdollisiin aikataulu-, kouluttaja- ja paikkamuutoksiin.