Säännöllinen liikunta ehkäisee tyypin 2 diabetesta kaikenikäisillä, mutta vaikutus voi vaihdella henkilön iän mukaan, tuore brittitutkimus osoittaa. Tulosten perusteella runsas liikunta pienentää etenkin alle 63-vuotiaiden sairastumisriskiä, mutta väestötasolla suurempi hyöty tulee todennäköisesti iäkkäämpien liikkumisesta.
Tutkimuksessa hyödynnettiin UK Biobank -aineistoa ja lähes 88 000 aikuisen kahdeksanvuotisia seurantatietoja. Osallistujat eivät sairastaneet tyypin 2 diabetesta seurannan alkaessa, ja heidän liikkumistaan mitattiin aktiivisuusrannekkeilla.
Kohtalainen tai raskas fyysinen aktiivisuus liittyi pienempään tyypin 2 diabeteksen riskiin kaikilla osallistujilla, mutta yhteys oli voimakkain alle 63-vuotiailla ja osallistujilla, joilla ei ollut esidiabetesta. Alle 63-vuotiaiden ikäryhmässä vähän eli noin 120 minuuttia viikoittaista kohtuuraskasta liikuntaa harrastavat sairastuivat yli kaksi kertaa todennäköisemmin kuin yli 400 minuuttia liikuntaa harrastavat.
Liikunta pienensi myös yli 63-vuotiaiden sairastumisriskiä, mutta heillä runsaampi liikkuminen ei pienentänyt riskiä yhtä paljon kuin nuoremmilla.
Vaikka nuoremmat saivat liikunnasta suuremman hyödyn, väestötasolla yli 63-vuotiaiden liikunta todennäköisesti ehkäisee useampia sairastumisia, koska iäkkäiden riski sairastua tyypin 2 diabetekseen on suurempi kuin nuorempien. Sama koskee henkilöitä, joilla on esidiabetes.
Tulostensa perusteella tutkijat uskovat, että tyypin 2 diabeteksen ehkäisyyn tähtäävät liikuntaohjelmat kannattaa suunnata kaikenikäisille, mutta erityisesti iäkkäille ja suurentuneessa sairastumisvaarassa oleville.
Tutkimus julkaistiin Diabetes, Obesity and Metabolism -lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
(Diabetes, Obesity and Metabolism 2026;DOI:10.1111/dom.71214)