Dementiaa sairastavat ovat muita samanikäisiä suuremmassa vaarassa menehtyä suurten leikkausten jälkeen. Heillä on myös enemmän leikkauskomplikaatioita ja muutenkin huonompi ennuste, tuore tutkimus osoittaa.
Tutkimukseen osallistui 860 000 yli 66-vuotiasta leikkauspotilasta, joista 15 prosentilla oli diagnosoitu dementia. Suurin osa leikkauksista oli sydänleikkauksia tai reisiluun murtuman leikkauksia.
Tulosten perusteella dementiapotilaista 23 prosenttia ja verrokeista 9 prosenttia menehtyi kolmen kuukauden sisällä leikkauksesta. Merkittäviä leikkaukseen liittyviä komplikaatioita todettiin 52 prosentilla dementiapotilaista ja 39 prosentilla muista samanikäisistä, jotka eivät sairastaneet dementiaa. Dementiapotilaat myös toipuivat muita huonommin ja tarvitsivat enemmän apua, hoitoja ja tukea leikkauksen jälkeen.
Dementian lisäksi leikkauspotilaiden kuolleisuuteen ovat voineet vaikuttaa muutkin seikat kuten potilaan muut sairaudet ja fyysinen toimintakyky. Tämän vuoksi tuloksia kannattaa tulkita varoen. Tulokset joka tapauksessa osoittavat suurten leikkausten olevan dementiapotilaille riski, mikä tulisi huomioida potilaan leikkaushoidon kaikissa vaiheissa.
Tutkimus julkaistiin Journal of the American Geriatrics Society -lehdessä.
Noin 150 000 suomalaista sairastaa dementiaa tai muuta muistisairautta. Uusia tapauksia todetaan 23 000 vuosittain.
Uutispalvelu Duodecim
(Journal of the American Geriatrics Society 2025;DOI:10.1111/jgs.70091)