Tee koulutuksellasi vaikutus – koulutuspäivä

Torstai 4.9.2025

10.00–14.30

Lääkäriseura Duodecimin Tietiläs -sali, Kaivokatu 6, Helsinki

Järjestätkö koulutuksia tai vastaatko koulutussuunnittelusta Duodecimin jäsenyhdistyksessä? Tule mukaan vaikuttavaan koulutuspäivään!

Tee koulutuksellasi vaikutus – koulutuspäivä kouluttajille ja koulutuksen suunnittelijoille -tilaisuus tarjoaa käytännönläheisiä näkökulmia ja uusia ideoita täydennyskoulutusten suunnitteluun ja toteutukseen.
Päivä on suunnattu erityisesti jäsenyhdistysten hallitusten jäsenille, koulutusvastaaville sekä muille koulutuksia suunnitteleville ja järjestäville lääkäreille – myös muut kouluttajat ovat lämpimästi tervetulleita.

Koulutus on ilmainen Duodecimin jäsenyhdistysten edustajille.

Tee koulutuksellasi vaikutus -päivän tavoitteet:

  • Laajentaa ymmärrystä lääkärin osaamisesta – miksi myös viestintä-, yhteistyö- ja johtamistaidot ovat keskeinen osa lääkärin ammattitaitoa?
  • Oivaltaa, miten tehokkaita oppimismenetelmiä voi hyödyntää täydennyskoulutuksessa – miten varmistat, että koulutus todella tukee oppimista?
  • Harjaantua käyttämään nykyaikaisia viestintäkeinoja koulutuksista viestimisessä – miten tavoitat kohderyhmän ja herätät kiinnostuksen?
  • Jakaa kokemuksia ja onnistumisia muiden koulutusjärjestäjien kanssa – mitä voimme oppia toisiltamme?
  • Tunnistaa, miten Duodecimin Kumppanina koulutuksessa -palvelut voivat helpottaa koulutuksen järjestämistä – millaista tukea on saatavilla?

Ohjelmaluonnos 4.9.2025

Ohjelman sisältö ja aikataulu tarkentuu.

klo 9.30Ilmoittautuminen ja aamukahvit
klo
10.00-11.45
Tietoiskut (hybridiosuus)
klo 10.00 Tilaisuuden avaus

Urasi instrumentit – miten CanMEDS -viitekehys auttaa vastaamaan lääkärin laaja-alaisiin osaamistarpeisiin
Esa Jämsen, professori, Helsingin yliopisto
Jätä muistijälki – näin viestit koulutuksista
Minna Hietakangas, viestintäpäällikkö, Lääkäriseura Duodecim
Miten Duodecimin Kumppanina koulutuksessa palvelut voivat helpottaa koulutuksen järjestämistä – millaista tukea saatavilla?
Panu Kiviranta, koulutuspäällikkö, Lääkäriseura Duodecim
Keskustelua
klo 11.45Lounas
klo 12.30Työpajat ja osallistava osuus (työpajoihin osallistuminen on mahdollista vain läsnäosallistujille)
Teemat:
Aktivoiva luento – miten tukea kiinnostusta, motivaatiota ja muistamista?
Kirsti Lonka, professori, Helsingin yliopisto

Kokemusten ja onnistumisten jakaminen
mitä voimme oppia toisiltamme?
Urasi instrumentit – miten laajojen osaamistarpeiden merkityksen voisi tuoda näkyväksi yhdistysten koulutuksissa?
Tanja Eriksson, koulutusvaliokunnan puheenjohtaja, Lääkäriseura Duodecim
klo 14.30Koulutuspäivän päätös

Ilmoittautuminen

Koulutus on ilmainen Duodecimin jäsenyhdistysten edustajille, pyydämme ilmoittautumaan tästä.

Miira Karvonen

Kehittämispäällikkö

0961885300

etunimi.sukunimi@duodecim.fi