
Tutkijaportti-sivusto auttoi LT Pihla Tommiskaa löytämään mielenkiintoisen syväriprojektin, joka laajeni väitöskirjaksi. Tällä hetkellä hän tekee saman aiheen parissa postdoc-tutkimusta. Tommiska kehottaa lääkisopiskelijoita suhtautumaan avoimesti tutkimustyöhön – parhaassa tapauksessa sen kautta voi löytyä oma erikoisala ja tulevaisuuden työ.
Olen Pihla Tommiska. Valmistuin lääkäriksi Helsingin yliopistosta vuonna 2022 ja väittelin samana vuonna tohtoriksi kliinisestä tohtoriohjelmasta. Väitöskirjani aiheena on yksi neurokirurgian yleisimmistä sairauksista: krooninen subduraalihematooma. Valmistumisen jälkeen olen työskennellyt HUSilla neurokirurgialla ja päivystyksessä.
Miten opiskelijana löysit Tutkijaportin ja mikä sai sinut kiinnostumaan siellä tarjotusta syväriprojektista?
Suunnittelin aloittavani syvärit toisen opintovuoden jälkeisenä kesänä. Keväällä aloin etsiä syväripaikkaa. Minulla ei ollut tiettyä aihetta tai alaa, joka erityisesti kiinnosti, eikä juuri mitään kokemustakaan. Halusin kuitenkin tehdä kliinistä tutkimusta.
En oikeastaan muista mitä kautta sain kuulla Syväriportista*. Voi olla, että joku kaveri tai vanhempi opiskelija oli maininnut siitä. Ohjaajani oli kirjoittanut sinne ilmoituksen projektista neurokirurgian alalta, johon vastasin. Ilmoituksesta tuli vaikutelma, että tutkimusprojektissa oli selkeä kysymyksenasettelu ja aikataulu. Minulle oli myös tärkeää, ettei projekti sitoisi vuosiksi väitöskirjatyöhön, koska en tuolloin ajatellut olevani laajemmin kiinnostunut tutkimuksesta. Lopulta näimme ohjaajani kanssa, sovimme yksityiskohdista ja muutaman viikon kuluttua aloitin työt.
*Syväriportti liitettiin osaksi Tutkijaportti-sivustoa vuonna 2021.
Syväriprojektisi laajeni väitöskirjaksi. Olet tehnyt saman aiheen parissa myös postdoc-tutkimusta. Kerrotko tarkemmin tämänhetkisestä tutkimustyöstäsi?
Keräsin ensimmäisen kesän ja syksyn ajan aineistoa. Talven aikana teimme analyysit ja kirjoitimme artikkelin. Pääsin esittelemään tutkimuksen tuloksia HUSin neurokirurgien kokoukseen. Tuntui ihmeelliseltä päästä jo opintojen alkuvaiheessa mukaan klinikkaan, nähdä leikkauksia ja tehdä tutkimustyötä, jolla voidaan parantaa potilaiden hoitoa. Koin alusta alkaen tutkimustyön merkitykselliseksi ja vaikuttavaksi – oli selvää, että halusin jatkaa tutkimusta väitöskirjan muodossa.
Väittelin syksyllä 2022. Sen jälkeen olemme jatkaneet laajempaa kansallista randomoitua tutkimusta, jonka tulokset julkaistiin juuri The Lancet -lehdessä. Työstämme useita jatkotutkimuksia samasta aiheesta. Lisäksi minulla on meneillään projekti, joka liittyy sähköpotkulautaonnettomuuksiin ja aivovammoihin.
Mitä neuvoja antaisit lääkisopiskelijoille, jotka etsivät sopivaa aihetta tai harkitsevat väitöskirjan tekemistä?
Parhaassa tapauksessa tutkimuksen kautta voi löytää itselleen sopivan erikoisalan ja tulevaisuuden työn. Suosittelen olemaan aktiivinen, lähettämään viestiä klinikkaan tai jättämään oman ilmoituksen Tutkijaporttiin. Ei haittaa, vaikka opinnot olisivat vielä alkuvaiheessa – sopiva tutkimusprojekti voi silti löytyä. Esimerkiksi aineistonkeruu sopii hyvin alkuvaiheen opiskelijalle ja on hyvä väylä oppia lisää kiinnostavasta erikoisalasta.
Jos aihe ja ryhmä tuntuvat oikeilta, väitöskirjaan laajentamista kannattaa pohtia. Opintojen ja tutkimustyön yhteensovittaminen vaatii hyvää aikatauluttamista. On tärkeää huolehtia, että vapaa-aikaakin jää.
Syväriportti on liitetty osaksi Tutkijaportti-sivustoa. Millaisena näet sivuston roolin nyt ja tulevaisuudessa?
Syvärit ovat tyypillisesti tulevan lääkärin ensimmäinen kosketus tutkimusmaailmaan. On luontevaa, että Syväriportti on osa Tutkijaporttia. Opiskeluaikanani syväreistä kerrottiin opiskelijoille melko vähän. Useimmiten opiskelijat kysyivät syväripaikkaa luennoitsijalta luennon jälkeen tai lähettivät viestiä tutkimusryhmän johtajille tai alan professorille.
Näkisin, että Tutkijaportilla on potentiaalia kasvaa ensisijaiseksi alustaksi, jossa syväritekijä ja -ohjaaja löytävät toisensa. Olisi hienoa, jos alustaa hyödynnettäisiin vielä enemmän.
Mitä tulevaisuuden haaveita sinulla on urallasi?
Toivon, että myös tulevaisuudessa minulla on mahdollisuus jatkaa tutkimustyötä kliinisen työn ohessa. Suunnitelmani on jatkaa mielenkiintoisten projektien parissa ja katsoa, mihin ne vievät. Uskon, että keskittymällä mielekkäisiin asioihin ja tekemällä kovasti töitä voi päästä pitkälle.
Kuva: Joonas Ojala