
Lääkkeiden antolaiteopastukseen tarkoitetut videot ovat käytännönläheinen tapa lääkehoidon ohjeistukseen. Esimerkiksi itsepistettävillä biologisilla lääkkeillä on valmistekohtaiset antolaitteet (esitäytetty kynä tai ruisku) ja astma/ COPD-lääkkeillä erilaisia jauhe- ja sumuteinhalaattoreita. Antolaitteiden oikea käyttö varmistaa lääkehoidon asianmukaisen toteutumisen. Yhteistyössä Suomen Apteekkariliiton kanssa Duodecim lääketietokantaan on nyt lisätty lääkefirmojen tuottamat antolaitevideot.
Kuvalliset annostusohjeet ovat osa Pakkausselostetta, joten antolaitevideot on lisätty valmistekohtaisen avaussivun Pakkausseloste-kohtaan videosymbolina. Lisäksi antolaitevideot löytyvät vasemman palstan Hoidon tueksi -kohdasta (ks. kuva).
Astman ja COPD:n hoitoon käytettävien inhaloitavien lääkevalmisteiden apteekkivaihto laajeni v. 2023, ja biologisten lääkkeiden apteekkivaihto otettiin porrastetusti käyttöön vuodesta 2024 lähtien. Apteekeilla on lääkevaihdon piiriin kuuluvien lääkkeiden osalta lääke- ja laiteneuvontavelvoite, ja helposti saatavilla olevat ohjevideot tukevat tätä työtä.
Fimea on vastikään julkaissut myyntiluvan haltijoille suunnatun suosituksen lääkevaihdon piirin kuuluvien biologisten lääkkeiden antolaitteiden ohjevideoiden sisällöstä. Tavoitteena on vakiomuotoinen ja mahdollisimman kattava videotuotanto. Videot lisätään Duodecim lääketietokantaan sitä mukaan, kun ne ovat Apteekkariliiton aineistossa saatavilla.
Lue lisää Fimean sivuilta:
Biologisten lääkkeiden lääkevaihto
Suositus antolaiteopastukseen tarkoitettujen videoiden sisällöstä julkaistu
Terveysportti-palvelu on maksullinen. Kysy lisätietoja organisaatiokäyttöön terveysportti(at)duodecim.fi.