Duodecim-lehti nro 18 on ilmestynyt – tutustu neuroimmunologian teemanumeroon!

Numeron 18 teemana on neuroimmunologia. Teemassa esitellään keskeisiä neuroimmunologisia sairauksia, joita ovat MS-tauti ja muut demyelinoivat sairaudet, enkefaliitit ja neurosarkoidoosi. Immuunijärjestelmän keskeisen roolin selvittäminen on avannut muun muassa uusia lääkehoidon mahdollisuuksia neuroimmunologisiin sairauksiin.

Teeman erikoistoimittajina ahkeroivat professorit Laura Airas, Pentti Tienari ja Perttu J. Lindsberg. Pääkirjoituksessa Pentti Tienari kollegoineen kuvaa mikrogliasolujen merkitystä hermoston rappeumasairauksissa. Samasta aiheesta keskustellaan Duokkari ekstra -podcastissa, jossa kuullaan ensimmäistä kertaa teemaa varten laaditun laulun sanoitus. Kannattaa kuunnella!

Perusasioiden äärellä

Teeman ulkopuolisen osuuden pääkirjoituksissa pohditaan hoidon jatkuvuuden merkitystä sekä raskausdiabetesta osana rasvamaksatautia. Opiskelijoille suosittelemme erityisesti lihavuuden elintapahoidosta kertovaa artikkelia. Näin hoidan -artikkelissa käsitellään nenän suolavesihuuhtelua.

Diagnostisia taitoja voi oppia lukemalla katsausartikkelin kaulakystista ja kaulan fisteleistä ja ratkomalla Vinkistä vihiä -tapauksen, joka koskee diabeetikon kielipuremaa.

Syöpää sivuavia artikkeleita ovat munasarjasyöpäsolujen lääkeresistenssin murtamisesta sekä peräaukon levyepiteelisyövästä kertovat artikkelit.

Seuran 140-vuotisjuhlavuosi jatkuu

Lääkäriseuran 140-vuotisjuhlan kunniaksi järjestetyn kolumnikilpailun kolme voittajakirjoitusta on jo julkaistu, mutta näiden lisäksi julkaisemme kilpailun parhaimmistoa loppuvuoden numeroissa. Nyt vuorossa on Marika Kandell ja vanhustenhuollon parkuusmittarit. Ovatko letti-indeksi, kaffifaktori ja Brunbergin barometri sinulle tuttuja?

Juhlavuoden Yksi meistä -sarjassa haastateltiin dosentti Ahmed Geneidiä. ”Duodecim on ollut minulle todellinen aarre siitä lähtien, kun suoritin EU:n ulkopuolelta tulevien ulkomaalaistaustaisten lääkärien laillistamisprosessiin kuuluvia tenttejä.”

Lue Duodecim-lehti nro 18 »