Valtuuskunnan vaalit lähestyvät – asetu ehdolle!

Ole osa suomalaisen hyvinvoinnin tarinaa ja asetu ehdolle Duodecimin valtuuskunnan vaaleissa! Valtuuskunnan jäsenenä olet mukana päättämässä seuran tulevasta toiminnasta terveydenhuollon muuttuvassa toimintaympäristössä.

Valtuuskunta on Duodecim-seuran korkein päättävä elin. Seuraava 40-jäseninen valtuuskunta valitaan kolmivuotiskaudeksi 2022–2024. Vaalit järjestetään 7.1.–15.2.2022.

Kuka voi asettua ehdolle?

Valtuuskunnan vaaleihin voivat ryhtyä ehdokkaaksi Duodecim-seuran vaalikelpoiset jäsenet. Vaalikelpoisia ovat ne henkilöt, jotka ovat vaaliluettelossa (seuran jäsenet 30.6.2021). Myös opiskelijajäsenet toisesta vuosikurssista alkaen voivat asettua ehdolle vaaleissa. Ehdokkaaksi voi asettua 4.10.–12.11.2021 klo 16 välisenä aikana.

Miten asetun ehdolle?

Ilmoittaudu ehdokkaaksi vaalisivuiltamme ja Duodecim-lehden nro 19 välistä löytyvällä ehdokasilmoituslomakkeella toimittamalla se pe 12.11. klo 16 mennessä postitse Helsingin toimipisteeseemme PL 713, 00101 Helsinki, tai skannattuna turvapostilla osoitteeseen vaalit@duodecim.fi.

Tarkempaa tietoa vaaleista löydät vaalisivuiltamme. Seuraa vaaliuutisointia myös kotisivuiltamme ja somesta #duodecimvaalit!


Duodecim on toiminut jo 140 vuoden ajan suomalaisen lääketieteen edistäjänä, terveydenhuollon kehittäjänä ja lääkäreiden ammatillisen osaamisen ja kollegiaalisuuden tukena. Asiat eivät synny itsestään – aina tarvitaan niitä, jotka tarttuvat toimeen ja tekevät. Asetu ehdolle – Duodecim vaalit 7.1.–15.2.2022