Ajankohtaiset

Ehdota Äyräpään luennon pitäjää ja ReijoWaaran palkinnon saajaa 31.8. mennessä

Suomalainen Lääkäriseura Duodecim myöntää vuosittain maamme arvostetuimmat lääketieteelliset tunnustuspalkinnot, Matti Äyräpään palkinnon menestyksellisestä tutkimustyöstä ja Konrad ReijoWaaran palkinnon ansioista käytännön lääkärin työssä. Duodecim-seuran jäsenet voivat ehdottaa palkinnon saajia 31.8. mennessä.

Matti Äyräpään luento pidetään joka vuosi Lääkäripäivät-tapahtuman avajaisissa tammikuussa. Luennon pitäjäksi valitaan menestyksellistä tutkimustyötä aktiivisesti tekevä suomalainen lääkäri. Duodecim antaa luennon pitäjälle 20 000 euron suuruisen tunnustusapurahan ja luento julkaistaan Aikakauskirja Duodecimissa.

Konrad ReijoWaaran palkinto myönnetään ensisijaisesti käytännön lääkärin työstä henkilölle, joka voi olla ahkera ja taitava kenttätyössä toimiva lääkäri tai valtakunnallistakin arvostusta saanut, hallinnolliseen ja tutkimustyöhön osallistunut lääkäri. Palkinnon suuruus on 20 000 euroa, ja se jaetaan seuran vuosipäivänä 16.11.2018.

Perustellut ehdotukset pyydetään jättämään 31.8.2018 mennessä seuran toimistoon, PL 713 (Kalevankatu 11 A), 00101 Helsinki.

Tiedusteluihin vastaa Tiina Virasjoki puh. (09) 6188 5262, sähköosti tiina.virasjoki@duodecim.fi

Lisätietoja palkinnoista ja ehdotuksen tekemisestä »