HAKU KOTISIVUILTA
Ohje

Konsensuskokoukset

Konsensuskokoukset ovat avoimia ja julkisia kokouksia, joissa arvioidaan lääketieteen menetelmiä olemassa olevaan näyttöön perustuen.

Suomen Akatemian terveyden tutkimuksen toimikunta järjesti ensimmäisen konsensuskokouksen vuonna 1985, jonka jälkeen kokouksia on järjestetty lähes vuosittain. Vuonna 1992 toiseksi järjestäjäksi tuli mukaan Suomalainen Lääkäriseura Duodecim.

Seuraava konsensuskokous järjestetään 6.-8.2.2012, Espoon Hanasaaressa. Kokouksen aiheena ovat vanhukset, otsikolla "Kohti parempaa vanhuutta". Lisätietoja >>

Suomessa on järjestetty konsensuskokoukset seuraavista aiheista:

2012 Kohti parempaa vanhuutta >>
2010 Nuorten hyvin- ja pahoinvointi
2008 Äkillisten aivovaurioiden jälkeinen kuntoutus
2006 Psykoterapia
2005 Lihavuus - painavaa asiaa painosta
2004 Vaihdevuosien hormonihoito
2003 Tuoko keskittäminen laatua erikoissairaanhoitoon?
2001 Koululaisten terveys
2000 Paniikkihäiriö
1999 Huumeriippuvuuden hoito Suomessa
1998 Allerginen kansa
1997 Antibioottiresistenssi -säilyykö lääkkeiden teho
1996 Selkäsairaudet
1994 Depression tunnistaminen ja hoito
1993 Terveydenhuollon valinnat - lääketieteelliset perusteet
1993 Eturauhassyövän hoito
1992 Osteoporoosin ehkäisy ja hoito
1990 Rintasyöpäpotilaan hoidon kehittäminen
1989 Veren kolesteroli ja sepelvaltimotauti
1987 Skitsofrenian hoito
1985 Äkillisen välikorvantulehduksen hoito

Aiheen valinta

Konsensuskokousten aiheiden valinnassa noudatetaan yleisesti seuraavia kriteerejä:
- kansanterveydellinen merkitys
- ristiriitaisuus aiheeseen liittyvässä tieteellisessä tutkimuksessa
- vaihtelut toimintakäytännöissä
- riittävä ja laadukas tutkimustieto arvioinnin pohjaksi

Muita aiheen valinnassa huomioitavia tekijöitä ovat
- terveystaloudellinen näkökulma
- ennaltaehkäisyn näkökulma
- aiheen yleinen kiinnostavuus.


Työskentelytapa

Konsensuskokouksen keskeisiä elementtejä ovat paneeli, asiantuntijat ja yleisö. Paneeli kootaan eri alojen (tutkimustyön, kliinisen työn, etiikan, hallinnon alan) asiantuntijoista sekä maallikkoedustajista (esim. lehdistön ja potilasjärjestöjen edustajat). Konsensuskokouksen suunnitteluryhmä esittää paneelille yleensä 4-6 aiheeseen liittyvää kysymystä. Kahden päivän aikana paneeli kuulee asiantuntijoiden esitelmiä ja yleisön esiin nostamia asioita, joiden pohjalta se laatii konsensuslausuman. Lausuma on paneelin yhteinen vastaus esitettyihin konsensuskysymyksiin.

Kokouksen luentojen tarkoituksena on selvittää tiedossa olevat tärkeimmät tieteelliset tulokset sekä myöskin epäselvät kohdat paneelin työn pohjaksi. Luennoista kootaan aineisto kirjallisuusluetteloineen paneelin ja yleisön käyttöön.

Paneelin työstämä konsensuslausuma perustuu kokouksessa esitettyyn tietoon. Lausuma on kriittisesti arvioidun tieteellisen näytön yhteenveto, joka voi toimia pohjana hoitosuositusten ja hoito-ohjelmien laatimiselle. Lausuman tavoitteena on ohjata terveydenhuollon toimintakäytäntöjä ja aiheeseen liittyvää tutkimustoimintaa. Lausuma esitetään kolmantena kokouspäivänä osallistujille, joilla on vielä mahdollisuus esittää paneelin harkittavaksi muutoksia. Lopullinen lausuma julkistetaan kokouksen päätteeksi.