Ajankohtaiset

Lääketieteen opiskelija – tervetuloa hyvään seuraan!

Lääketieteen opiskelijana voit liittyä Duodecim-seuran jäseneksi opintojesi alusta alkaen. Jäsenyys on koko opiskeluajan maksuton, ja jäseneksi liittyvät opiskelijat saavat käyttöönsä Duodecimin opiskelijajäsenedut heti liittymisestä alkaen.

Lääketieteen 2.4. vuosikurssin opiskelijat voivat hakea opiskelijajäsenyyttä verkkolomakkeen avulla. Ensimmäisen vuosikurssin opiskelijat voivat hakea jäsenyyttä, kun olemme saaneet kurssi-isännän keräämän listauksen uusista opiskelijoista.

Hae Duodecimin opiskelijajäsenyyttä >>

Duodecim on tarjonnut vuoden 2016 alusta alkaen lääketieteen opiskelijoille mahdollisuuden liittyä seuraan 1. vuosikurssilla

Vuoden 2016 syksyllä uudet lääketieteen opiskelijat kutsutaan ensimmäisen kerran seuran jäseniksi heti ensimmäiseltä vuosikurssilta alkaen. Lukuvuoden kuluessa lääketieteellisten tiedekuntien kaikille vuosikursseille järjestetään tilaisuudet, joissa he voivat tutustua Duodecimin toimintaan ja liittyä seuran jäseniksi.

Lääketieteen opiskelijat saavat jäsenetuna Aikakauskirja Duodecimin vuosikerran, käyttöoikeuden Terveysportin jäsenetuihin ja Terveysportti.mobi-palvelun, johon opiskelijaetuna sisältyy myös Lääkärin käsikirja. Lisäksi opiskelijajäsenet saavat 40 % alennuksen Kustannus Oy Duodecimin oppi- ja käsikirjoista sekä 25 % alennuksen Oppiportti-palvelun verkko-oppikirjoista. Jäsenet saavat käyttöoikeuden myös Syväriportin oppimateriaaleihin sekä pääsyn Syväritorin keskustelufoorumille.

Jatkossa Duodecimin tarjoamat opiskelijaedut kuuluvat vain jäsenille. Siirtymäkauden (lukuvuosi 2016–17) jälkeen edut päättyvät niiltä lääketieteen opiskelijoilta, jotka eivät ole liittyneet Duodecim-seuran jäseniksi.

Lue lisää opiskelijajäsenyydestä »